Beni Takip Edin
Arama Yap
Beni Takip Edin
Arama Yap
İcradan İhaleden Ev Almak Mantıklı Mı?

İcradan İhaleden Ev Almak Mantıklı Mı?

Kredi borcunun ödenmemesi, imzalanan senetin ödenmemesi, iflas etme yada İzale-i Şuyu (ortaklığın giderilmesi davası) nedenlerle ev, arsa veya dükkan gibi gayrimenkullerin icra dairesi tarafından satılması zorunlu olmuştur. Sadece gayrimenkul değil aynı zamanda araba ve taşınır elektronik ürünler, gıda ürünleri hatta canlı hayvan bile satılmaktadır. Şuana kadar 20’den fazla ihaleye girmiş birisi olarak tecrübelerimi sizlere aktarmak istiyorum.

İcradan Satılık İlanlara Nereden Bakabilirim?

İcradan satılık ilanlara ulaşmak için https://esatis.uyap.gov.tr/ adresinden ücretsiz UYAP üyeliği oluşturarak ilanlara ulaşabilirsiniz.


İcra İhalesine Nasıl Girebilirim?

UYAP portalından bakacağınız ilan sayfasında satın alacağınız menkul yada gayrimenkul hakkında ihalenin hangi tarihte ve saatte olacağı, ihalenin olacağı yer bilgisi, ilandaki malın özellikleri gibi bir çok bilgi yer almaktadır. İlanda belirtilen gün ve saatte muammen bedelin %20’si kadar teminatla mezat salonunda olmanız gerekiyor. Teminatı isterseniz nakit olarak isterseniz de UYAP üzerinden 1 gün öncesinden yatırabilirsiniz. İhaleye en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandığınızda geri kalan %80 ihale bedelini vermek için 10 günlük süre isteyebiliyorsunuz. İhaleyi kazanamamanız durumunda paranızın tamamını geri alabiliyorsunuz. Mezat salonu alttaki fotoğrafta gösterdiğim tarzda oluyor siz teklif verirken teminatınız ve kimliğiniz masanın üzerinde duruyor.

İsterseniz ihaleye internet üzerinden de katılabilirsiniz fakat internetten katılmanın dezavantajı var. İhale günününden bir önceki gün 23:59 kadar internetten ihaleye talep toplanır ve bir sonraki gün ihale internetteki en yüksek tekliften başlar örneğin siz ihaleye 300.000 TL teklif ettiniz eğer bir sonraki gün katılmazsanız 300.100 TL ye başka birisi alabiliyor. İnternetten teklif vermenin avantajı bazı durumlarda ihale başka şehirde olabiliyor ihaleye gitmeye vaktiniz yoksa dahi gitmeden teklif verebiliyorsunuz.

İcradan Satılan Evler Ucuz Mu Oluyor?

Bu soru çok değişken o yüzden net bir şey söylemek mümkün değil. Bazı gayrimenkuller değerinden düşük satılabiliyor fakat aklınıza zaten bu ihalelere kimse girmez ihaleye girer yarı fiyatına alırım diye gelmesin eğer problemsiz bir gayrimenkul satılıyorsa mutlaka o ihaleye başkaları da gelecektir bundan emin olabilirsiniz.

İcradan Satılan Evi Görebilir Miyim?

Hayır, icradan satılan evi göremezsiniz. Sadece taşınır eşya, gıda veya araç gibi taşınır malları görebilirsiniz.

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çekilir Mi?

Hayır, icradan alınan eve konut kredisi çekilemez. İhalenin feshi davası riski nedeni ile hiç bir banka bunu kabul etmez.

İcradan Alınan Gayrimenkulün Satışı

İcradan alınan gayrimenkulü istediğiniz zaman satabilirsiniz tabi ki vergisini ödediğiniz müddetçe 🙂 İhaleden aldığınız gayrimenkulü 3 yıl içerisinde satarsanız gelir vergisi ödemek durumunda kalıyorsunuz.


İcradan Ev Almanın Riskleri

İcradan ev almanın en büyük riski ihalenin feshi davasıdır. İhalenin feshi davası borçlunun itirazı üzerine açılır. İhalenin feshi davası sonuçlanana dek ihale bedelinin tamamı icra dairesinin hesabında bekletilir. İhalenin feshi davası kabul edilir ve ihale fesh (iptal) olursa paranız günün en iyi koşullarında nemalandırılarak yani faiziyle size geri verilir. İhalenin feshi davası reddedilir ve borçlu istinaf kanun yoluna başvurmazsa dava kesinleştikten sonra evin tapusu size geçer. İhalenin feshi davası konusunda dikkatli olunması gerekir; siz dilekçe vermediğiniz sürece paranız nemalanmaz, evin içinde kiracı yada ev sahibi oturuyorsa borçlunun yada kiracının tahliyesi için yine dilekçe vermeniz gerekir, dava sonuçlandığında gerekçeli kararın taraflara tebliği için dilekçe yazmadığınızda icra mahkemesi tebliğ göndermeyebiliyor buda sizin evi geç teslim almanıza neden oluyor. Avukat ile çalışmak istemiyorsanız bu prosedürleri öğrenmeniz gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz İhalenin Feshi Davası başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Makale Yazarı
Harun Uysal
Yorum Yap

Harun Uysal

24 yaşında bilişimci, yatırımcı, asosyal ve keyif adamı 🙂 Ufak şeylerle mutlu olabilen iyimser ve her durumun olumlu tarafından bakabilen birisi.

İnstagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.