Beni Takip Edin
Arama Yap
Beni Takip Edin
Arama Yap
Gram Altın Mı Altın Fonu Mu?

Gram Altın Mı Altın Fonu Mu?

Bir altın yatırımcısıysanız veya benim gibi kısa vadeli elinizdeki nakiti muhafaza etmek için altın alıyor olabilirsiniz. Bazen bir şey satarız yada bir yerden bir miktar para gelir ve onu türk lirası yada dolar olarak tutmak istemeyiz, sonuç olarak dolarda ve türk lirasında enflasyon var. Türk lirasına nispeten az da olsa dolarda da enflasyon vardır. 1 ay sonra geri satacağım altın için %0,2 kambiyo vergisi ödememek ve devasa makas aralığından kurtulmak için altın fonu arayışına girdim. Altın fonları gerçekten altın kadar kazandırıyor mu diye hesaplarken en yüksek kazandıran fonlardan sıralasam bile hiç bir fonun gram altın kadar kazandırmadığını fark ettim. Alttaki grafik size 100.000 ₺ paranızını en yüksek getiri elde eden fonlara yatırsanız veya gram altına yatırsanız ne kadar getirisi olduğunu göstermektedir.

Gördüğünüz gibi hiçbir altın fonu gram altın kadar getirmemiş. En başarılı fonu tahmin etseniz bile gram altın kadar kazanamayacaktınız. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankalarına yatırsaydınız listede adı olmadığına göre çok çok daha az kazanacaktınız. Hatta gram altın mevduat hesabınızda olsaydı 625 gram altın için senelik %0,5 faiz (%15 stopaj kesilecek) ile aylık olarak bileşke yatırırsanız 5 senenin sonunda 3,5 gram altın fazladan alacaktınız. Üstelik 2020 yılına kadar %10 stopaj vergisine tabiydi diye biliyorum. Kısa vadeli 1 – 2 ay gibi sürelerde kısa vadeli elimde nakit kalacaksa yinede tercih edebilirim ama uzun vadeli alım yaparken mantıklı gözükmüyor.

Makale Yazarı
Harun Uysal
Yorum Yap

Harun Uysal

24 yaşında bilişimci, yatırımcı, asosyal ve keyif adamı 🙂 Ufak şeylerle mutlu olabilen iyimser ve her durumun olumlu tarafından bakabilen birisi.

İnstagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.